Preskočiť na obsah
← Blog

Vidia riziká, a predsa AI používajú: priebežné výsledky prieskumu AI 2026

Ako ľudia vo firmách vnímajú generatívnu umelú inteligenciu – a odrádzajú ich riziká od jej používania? Na tieto otázky odpovedá prieskum AI 2026, ktorý sme od júla do septembra 2026 realizovali medzi 1 000 ľuďmi pracujúcimi v slovenských firmách s 20 a viac zamestnancami. Dáta zozbierala spoločnosť MNFORCE. Analýza ešte nie je uzavretá, pripravujeme z nej článok do časopisu. Tu sú prvé výsledky.

Používanie. ChatGPT nepoužíva vôbec len necelé 4 % respondentov, Gemini 12 %, Claude 30 % a Perplexity 41 %. Pri ChatGPT sa 57 % respondentov zaradilo do hornej časti sedembodovej škály frekvencie (5 – 7, kde 7 znamená „mnohokrát za deň“).

Prínosy a riziká nie sú protipóly

Výskum technológií obvykle predpokladá, že kto vidí v technológii veľké prínosy, vníma menšie riziká – a naopak. V našich dátach to tak nie je. Vnímané prínosy (12 položiek) a vnímané riziká (15 položiek) spolu súvisia pozitívne (r = 0,46) a merajú dve odlišné hodnotenia, nie dva konce jednej osi.

Keď sme respondentov rozdelili podľa kombinácie prínosov a rizík (latentná profilová analýza, 925 respondentov s úplnými údajmi), vzniklo päť profilov. Najväčšou skupinou je pragmatický stred s neutrálnym hodnotením oboch stránok. Druhou najväčšou skupinou – takmer tretinou – sú ľudia, ktorí vnímajú vysoké prínosy aj vysoké riziká.

Vnímané prínosy a riziká AI: 925 respondentov a päť profilovBodový graf: každý bod je jeden respondent. Vodorovne vnímané prínosy, zvisle vnímané riziká. Zvýraznená skupina vpravo hore (31 %) vníma vysoké prínosy aj vysoké riziká. 1 1 2 2 3 3 4 4 5 5 6 6 7 7 Vnímané prínosy AI (1 – 7) Vnímané riziká AI (1 – 7) Nadšenci: n = 84 (9 %); Vnímané prínosy AI 6,04, Vnímané riziká AI 2,29 Nadšenci 9 % · n = 84 Používatelia citliví na riziká: n = 289 (31 %); Vnímané prínosy AI 5,68, Vnímané riziká AI 5,69 Používatelia citliví na riziká 31 % · n = 289 Pragmatický stred: n = 381 (41 %); Vnímané prínosy AI 4,18, Vnímané riziká AI 4,10 Pragmatický stred 41 % · n = 381 Skeptici: n = 54 (6 %); Vnímané prínosy AI 2,65, Vnímané riziká AI 6,02 Skeptici 6 % · n = 54 Nezainteresovaní: n = 117 (13 %); Vnímané prínosy AI 1,72, Vnímané riziká AI 1,80 Nezainteresovaní 13 % · n = 117
Vnímané prínosy a riziká AI: 925 respondentov a päť profilovBodový graf: každý bod je jeden respondent. Vodorovne vnímané prínosy, zvisle vnímané riziká. Zvýraznená skupina vpravo hore (31 %) vníma vysoké prínosy aj vysoké riziká. 1 1 2 2 3 3 4 4 5 5 6 6 7 7 Vnímané prínosy AI (1 – 7) Vnímané riziká AI (1 – 7) Nadšenci: n = 84 (9 %); Vnímané prínosy AI 6,04, Vnímané riziká AI 2,29 Nadšenci 9 % · n = 84 Používatelia citliví na riziká: n = 289 (31 %); Vnímané prínosy AI 5,68, Vnímané riziká AI 5,69 Používatelia citliví na riziká 31 % · n = 289 Pragmatický stred: n = 381 (41 %); Vnímané prínosy AI 4,18, Vnímané riziká AI 4,10 Pragmatický stred 41 % · n = 381 Skeptici: n = 54 (6 %); Vnímané prínosy AI 2,65, Vnímané riziká AI 6,02 Skeptici 6 % · n = 54 Nezainteresovaní: n = 117 (13 %); Vnímané prínosy AI 1,72, Vnímané riziká AI 1,80 Nezainteresovaní 13 % · n = 117
Každý bod je jeden respondent (n = 925), čierne body sú stredy profilov. Prerušované čiary vyznačujú neutrálny bod škály (4). Zhluky v rohoch tvoria respondenti s rovnakou odpoveďou pri všetkých položkách.

Citlivosť na riziká nebráni používaniu

Ľudia citliví na riziká nie sú brzdou adopcie. Ich zámer používať AI (5,66 na škále 1 – 7) aj frekvencia používania (4,11) sú blízko nadšencov, ktorí riziká takmer nevnímajú (5,98 a 4,40). Rozdiel medzi týmito dvoma skupinami nebol štatisticky významný. Zreteľne menej AI používajú skeptici, ktorí vnímajú vysoké riziká a malé prínosy.

Zámer a frekvencia používania AI podľa profiluBodkový graf: pre každý profil priemerný zámer používať AI (krúžok) a frekvencia používania (kosoštvorec) s 95 % intervalmi spoľahlivosti. Zámer používať AI Frekvencia používania 1 2 3 4 5 6 7 Priemer na škále 1 – 7 (s 95 % intervalom spoľahlivosti) Nadšenci Nadšenci – Zámer používať AI: 5,98 (95 % IS 5,70 – 6,26) Nadšenci – Frekvencia používania: 4,40 (95 % IS 4,08 – 4,71) Používatelia citliví na riziká Používatelia citliví na riziká – Zámer používať AI: 5,66 (95 % IS 5,49 – 5,83) Používatelia citliví na riziká – Frekvencia používania: 4,11 (95 % IS 3,93 – 4,30) Pragmatický stred Pragmatický stred – Zámer používať AI: 4,27 (95 % IS 4,11 – 4,43) Pragmatický stred – Frekvencia používania: 3,61 (95 % IS 3,47 – 3,74) Skeptici Skeptici – Zámer používať AI: 3,27 (95 % IS 2,74 – 3,80) Skeptici – Frekvencia používania: 2,80 (95 % IS 2,42 – 3,17) Nezainteresovaní Nezainteresovaní – Zámer používať AI: 1,85 (95 % IS 1,64 – 2,06) Nezainteresovaní – Frekvencia používania: 3,45 (95 % IS 3,19 – 3,71)
Zámer a frekvencia používania AI podľa profiluBodkový graf: pre každý profil priemerný zámer používať AI (krúžok) a frekvencia používania (kosoštvorec) s 95 % intervalmi spoľahlivosti. Zámer používať AI Frekvencia používania 1 2 3 4 5 6 7 Priemer na škále 1 – 7 (s 95 % intervalom spoľahlivosti) Nadšenci Nadšenci – Zámer používať AI: 5,98 (95 % IS 5,70 – 6,26) Nadšenci – Frekvencia používania: 4,40 (95 % IS 4,08 – 4,71) Používatelia citliví na riziká Používatelia citliví na riziká – Zámer používať AI: 5,66 (95 % IS 5,49 – 5,83) Používatelia citliví na riziká – Frekvencia používania: 4,11 (95 % IS 3,93 – 4,30) Pragmatický stred Pragmatický stred – Zámer používať AI: 4,27 (95 % IS 4,11 – 4,43) Pragmatický stred – Frekvencia používania: 3,61 (95 % IS 3,47 – 3,74) Skeptici Skeptici – Zámer používať AI: 3,27 (95 % IS 2,74 – 3,80) Skeptici – Frekvencia používania: 2,80 (95 % IS 2,42 – 3,17) Nezainteresovaní Nezainteresovaní – Zámer používať AI: 1,85 (95 % IS 1,64 – 2,06) Nezainteresovaní – Frekvencia používania: 3,45 (95 % IS 3,19 – 3,71)
Priemery s 95 % intervalmi spoľahlivosti, zohľadňujú neistotu zaradenia do profilu. Zámer: 3 položky na škále súhlasu; frekvencia: priemer za ChatGPT, Gemini, Claude a Perplexity (1 = nikdy, 7 = mnohokrát za deň).
Tabuľka hodnôt
ProfilPodielPrínosyRizikáZámerPoužívanie
Nadšenci9 %6,042,295,984,40
Používatelia citliví na riziká31 %5,685,695,664,11
Pragmatický stred41 %4,184,104,273,61
Skeptici6 %2,656,023,272,80
Nezainteresovaní13 %1,721,801,853,45

Riziko rozhoduje len vtedy, keď chýba prínos

Regresné modely to potvrdzujú z inej strany. Po zohľadnení ďalších faktorov (napríklad očakávaného výkonu, sociálneho vplyvu či pripravenosti organizácie na AI) celkové vnímané riziko samo osebe s používaním AI nesúvisí. Jeho vzťah k používaniu však závisí od vnímaných prínosov: vyššie riziko sa spája s menej častým používaním len u ľudí, ktorí hodnotia prínosy AI pod hodnotou približne 4,4 na sedembodovej škále. Nad touto hranicou – teda už pri mierne pozitívnom hodnotení prínosov – riziko používateľov od nepoužívateľov neodlišuje. Výsledok sa zopakoval v desiatich z jedenástich modelových špecifikácií.

Nie všetky riziká však fungujú rovnako. Proti prínosom ľudia zvažujú najmä riziká, ktoré môžu poškodiť ich samých – ochranu údajov, chyby, za ktoré zodpovedajú, alebo stratu vlastných zručností. Pri rizikách pre spoločnosť a životné prostredie (vplyv na pracovné miesta, zaujatosť, spotreba energie) je tento vzťah výrazne slabší.

Čo z toho vyplýva

Vnímané riziko nie je všeobecnou brzdou používania AI, ale podmieneným nákladom, ktorého váha závisí od očakávaného prínosu. Pre organizácie to znamená, že opatrenia zamerané na znižovanie obáv súvisia s používaním hlavne tam, kde ľudia ešte nevidia, na čo im AI je. Kde prínos vidia, má zmysel riadiť riziká pri používaní – pravidlami, školením, kontrolou výstupov – a nie sa snažiť používanie obmedziť.

Ide o prierezové dáta, preto výsledky popisujú súvislosti, nie príčiny. Respondenti hodnotili prínosy, riziká aj používanie sami. Profily sú štatistickým zjednodušením, nie pevnými typmi ľudí, a ich podiely nemožno bez výhrad zovšeobecniť na celú populáciu. Výsledky sme predstavili na 57. konferencii EBES v Prahe (15. – 17. októbra 2026). Ďalším krokom je opakované meranie v čase.

Výskum podporili projekty VEGA 1/0316/26, KEGA 009TnUAD-4/2025 a APVV-24-0607.